Fakty i mity na temat pomp ciepła

pompy ciepła - fakty i mityObalamy najczęstsze mity dotyczące pomp ciepła i potwierdzamy mało rozpowszechnione fakty:

Jednym z najczęściej spotykanych mitów na temat pomp ciepła jest opinia mówiąca, że rozwiązania tego typu są bardzo kosztowne – w rzeczywistości nie ma to niczego wspólnego z prawdą. Koszty zamontowania w swoim domu pompy ciepła są dość zbliżone do tych, z jakimi musimy liczyć się w przypadku wszystkich innych systemów tego typu. W dużym domu koszt takiej inwestycji to około 65 tysięcy złotych; standardowa instalacja gazowa będzie tutaj kosztowała naprawdę niewiele mniej. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że pompa ciepła niesie ze sobą bardzo duże oszczędności. Koszty użytkowania takiego systemu są o wiele niższe niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Faktem jest natomiast to, że na zamontowanie w swoim domu takiej pompy ciepła można obecnie uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Aktualnie w Polsce funkcjonuje już kilka różnych programów przeznaczonych dla zainteresowanych tym ludzi, zatem wystarczy jedynie bliżej się z nimi zapoznać.

Kolejnym mitem jest to, że pompy ciepła zużywają w swoim działaniu dużo prądu i generują w taki sposób koszty podobne do ogrzewania elektrycznego. W rzeczywistości pompa potrzebuje energii elektrycznej jedynie do zasilania sprężarki, ale jej czas pracy jest ściśle regulowany. Dobra pompa ciepła pozwala na uzyskanie nawet pięciu kilowatów energii cieplnej z jednego kilowata energii elektrycznej. Jest to fantastyczny wynik, właściwie nieosiągalny dla standardowych systemów ogrzewania.

miejsce na pompę ciepłaBardzo ważnym faktem jest to, że nie każda pompa ciepła będzie od nas wymagała wykonywania odwiertów. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki dokładnie rodzaj takiego urządzenia zamierzamy u siebie zamontować. Istnieją przede wszystkim pompy wodne oraz gruntowe; odwierty są konieczne jedynie w przypadku pomp gruntowych. Możemy zdecydować się na kolektory, choć w gruncie umieszcza się również specjalne sondy. W tym przypadku wykonuje się odwierty o głębokości nawet 130 metrów.

Twierdzenie, że pompy ciepła zajmują dużo miejsca jest mitem. W rzeczywistości nie są one większe od innych, tradycyjnych systemów grzewczych. Za fakt można uznać stwierdzenie, że pompy ciepła można połączyć z innymi ekologicznymi rozwiązaniami. W rzeczywistości są one bardzo uniwersalne i mogą współpracować z wieloma różnymi systemami.

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa