Pompy ciepła i przeglądy techniczne

przegląd pompy ciepłaZdaniem firm zajmujących się produkcją pomp ciepłych taki sprzęt może działać przez około 25 lat, nieustannie korzystając wyłącznie z fabrycznych części. Tak długa żywotność byłaby jednak niemożliwa do uzyskania bez regularnego wykonywania przeglądów technicznych. Tylko w taki sposób można od razu naprawiać wszystkie nieprawidłowości w poprawnym działaniu pompy, zanim jeszcze doprowadzą do poważniejszych uszkodzeń.

Warto w takim razie dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądają takie kontrole i jaki mogą mieć wpływ na cały system grzewczy w domu. Z reguły pompy ciepła nie należą raczej do szczególnie awaryjnych urządzeń. Warto jednak pamiętać o tym, że posiadają one kilka ruchowych elementów, które siłą rzeczy zużywają się w sposób naturalny. Właśnie dlatego okresowe badania techniczne są tutaj tak istotne – pozwalają na sprawdzenie ich stanu i w razie konieczności umożliwiają szybką wymianę. Dzięki regularnemu przeprowadzaniu kontroli można także zachować stale wysoką wydajność całego systemu, przez co są one naprawdę istotne.

Pełna kontrola techniczna powinna być przeprowadzona przynajmniej raz w roku; warto robić to poza systemem grzewczym, kiedy pompa nie jest intensywnie użytkowana. Za takie badania odpowiedzialne są profesjonalne serwisy, współpracujące z firmami zajmującymi się wykonywaniem pomp ciepła. Warto pamiętać o tym, że ich przeprowadzanie jest obowiązkowe, zaś zaniedbanie tego obowiązku prowadzi do utraty gwarancji na cały system.

W czasie takiego badania przeprowadzająca je osoba będzie prawdopodobnie chciała wykonać kilka prac których celem jest stwierdzenie, w jakim stanie technicznym znajdują się poszczególne elementy naszej pompy. Służy do tego między innymi wykonywanie szczegółowych pomiarów konkretnych parametrów pompy. W razie konieczności aktualizuje się również oprogramowanie pompy i koryguje wszystkie ewentualne błędy w nim występujące. Bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie części takich jak filtry, bowiem w przeciwnym wypadku może tutaj dość do powstawania niebezpiecznych dla całej pompy zatorów.

Projektant instalacji wentylacji i klimatyzacji, koordynator projektów branżowych