Jak uzyskać dotację na pompę ciepła?

dotacja na pompę ciepłaMontaż w swoim domu pompy ciepła znajduje się na liście inwestycji, na które można obecnie uzyskać znaczne dofinansowanie. Technologia ta jest przede wszystkim bardzo ekologiczna i przyjazna dla środowiska, zatem Unia Europejska aktywnie wspiera wszystkie związane z tym działania.

W Polsce technologia ta nadal nie jest powszechnie używana, ale mimo wszystko już teraz można uzyskać takie dofinansowanie na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest otrzymanie pomocy finansowej z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Stało się to możliwe dzięki ustawie wprowadzonej w życie w 2009 roku, która aktywnie wspiera rozwój i wdrażanie nowych technologii z zakresu termomodernizacji. Program ten przeznaczony jest dla osób budujących domy jednorodzinne.

Korzystając z niego można otrzymać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 16% ceny przedsięwzięcia oraz dwukrotności wynikających z tego rocznych oszczędności. W takim wypadku naszą pompę ciepła dofinansuje samorząd gminny oraz powiatowy. Inne możliwości stwarza tutaj Prawo Ochrony Środowiska. Przewiduje ono dofinansowanie na wdrażanie takich technologii przekazane przez samorząd gminny lub powiatowy.

Warto jednak pamiętać, że ustawa ta potraktowała całą tę kwestię dość ogólnie i nie opisuje żadnych szczegółowych dotyczących takiego finansowania. Sprawia to, że samorządy bardzo często ustalają konkretne reguły samodzielnie, we własnym zakresie. Wiele zależy w takim razie od miejsca, w którym mieszkamy – niekiedy samorządy oferują dofinansowanie w wysokości nawet 40% wartości całej inwestycji.

Warto również postarać się o podjęcie w tej kwestii współpracy z firmą ESCO, czyli taką, która korzysta już ze specjalnego dofinansowania dla przedsiębiorców. Niekiedy można tutaj otrzymać poręczenie w wysokości nawet 70% kredytu jaki zaciągamy w danym banku, aby móc zrealizować taką właśnie inwestycję.

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa