Pompa ciepła i ogrzewanie w domu

pompa ciepła i ogrzewanie domuPompy ciepła od wielu lat są rozwiązaniem bardzo powszechnie stosowanym w wielu domach w Europie Zachodniej. W Polsce rozwiązanie to z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie, ale wciąż jeszcze nie jest aż tak popularne. Głównym tego powodem jest fakt, że na temat takich pomp stale panuje wiele szkodliwych stereotypów. Dotyczą one między innymi kosztów korzystania z takich technologii – wielu ludzi sądzi, że jest to po prostu bardzo drogie rozwiązanie, zarówno jeśli chodzi o jego wdrożenie jak i późniejsze użytkowanie.

Zakup pompy ciepła jest przede wszystkim inwestycją w przyszłość. Warto bowiem pamiętać o tym, że tradycyjne surowce wykorzystywane do ogrzewania domów z roku na rok ulegają coraz większemu wyczerpaniu, przez co ich ceny w najbliższej przyszłości będą prawdopodobnie stale rosnąć. Wszystko to sprawia, że ogrzewanie za pomocą pomp ciepła będzie wkrótce zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, choć już teraz coś takiego zapewnia nam niemałe oszczędności.

Pompa ciepła w 75% korzysta z darmowej, odnawialnej energii pozyskiwanej z powietrza, gleby lub wody. Jedynie 25% to energia tworzona przez sprężarkę. Wydajność pomp ciepła w dużym stopniu jest rzecz jasna uzależniona od ich konkretnego modelu. Te najlepsze z nich są w stanie osiągnąć pięć kilowatów energii cieplnej z jednego kilowata mocy, co jest naprawdę doskonałym wynikiem.

Urządzenie można ponadto konfigurować na wiele sposobów i optymalizować jego pracę. Można na przykład ustawić sprężarkę w taki sposób, aby pracowała jedynie o tych porach dnia kiedy energia elektryczna jest najtańsza, zaś nadmiar energii wykorzystywała przez pozostałą część doby.

Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego źródła energii. W polskich warunkach najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie jej z gleby – pozwala to na uzyskanie najwyższej wydajności. Aby w pełni cieszyć się możliwościami pompy ciepła należy wybrać do jej montażu odpowiednich specjalistów, którzy będą w stanie przygotować taki system faktycznie starannie.

Inżynier automatyk, specjalista ds. zagadnień elektrycznych związanych z dziedziną klimatyzacji, wentylacji i chłodnictwa