Jak działają pompy ciepła?

pompa ciepła działaniePompy ciepła w swoim działaniu opierają się przede wszystkim na wykorzystywaniu energii odnawialnej. Takie pompy korzystają z energii promieniowania słonecznego, która jest magazynowana w wodzie, glebie czy powietrzu. Przy zastosowaniu odpowiedniej technologii można skutecznie ją odzyskiwać i przy minimalnych nakładach energii elektrycznej wykorzystywać do ogrzewania domu.

W przypadku korzystania z pompy ciepła w gruncie obok danego obiektu umieszczany jest specjalny wymiennik ciepła. Jest to z reguły system rur, którego wielkość czy złożoność konstrukcji może się różnić w zależności od konkretnego miejsca montażu czy rodzaju instalacji. Do rur wpuszczana jest specjalna ciecz, która musi być odporna na zamarzanie. Powietrze jest ogrzewane do wyższej temperatury przez specjalny płyn przepływający przez rury. Ciepło jest następnie odbierane z gruntu – wbrew pozorom gleba przez cały rok będzie cieplejsza niż taki płyn. Sprawia to, że ciepło stale płynie do pompy, będącej głównym elementem całej instalacji. W gruncie rzeczy takie systemy stosowane są w lodówkach, ale w tym przypadku zasada jest dokładnie odwrotna.

Czynnik chłodniczy jest tutaj przekazywany do parownika, gdzie odparowuje i odbiera ciepło z glikolu. Glikol jest z kolei ogrzewany przez wymiennik gruntowy. Następnie gaz ten jest kierowany do sprężarki, w której podnosi się ciśnienie oraz temperatura. Później gaz trafia do skraplacza, gdzie ciepło jest oddawane do płynu w obiegu grzewczym.

Pompa ciepła to przede wszystkim bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Przy takich samych nakładach energii elektrycznej pozwala ona na uzyskanie nieporównywalnie większej ilości ciepła niż w przypadku standardowych rozwiązań. Ciepło odzyskiwane jest z gruntu przez glikol i następnie przekazywane do ogrzewania domu; coś takiego jest również ekologiczną i przyjazną dla środowiska technologią.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji