Jak znaleźć dobrą lokalizację dla pompy ciepła?

dobór pompy ciepłaJeżeli dysponujemy odpowiednio dużą kotłownią, to umieszczenie w niej pompy ciepła wydaje się być zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Niekiedy jednak jest to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe, zwłaszcza w przypadku, gdy w takiej kotłowni znajduje się również stary kocioł.

W niektórych domach w których wykorzystywane są kotły gazowe często zdarza się, że urządzenia te są ustawiane w holu albo w sieni – w takim przypadku dom nie ma wydzielonej osobnej kotłowni. Pewien problem sprawiają tutaj kotły które są w stanie podgrzewać wodę, ale jednocześnie nie posiadają zasobnika c.w.u., który z kolei w przypadku pomp ciepła jest niezbędny. Pojawia się wówczas konieczność znalezienia dla niego odpowiedniego kawałka wolnej przestrzeni. Niekiedy trzeba dosłownie "wcisnąć" go na korytarzu, pod schodami czy nawet poddaszu.

Bardzo dobrym i godnym uwagi rozwiązaniem są kompaktowe pompy ciepła – w tym przypadku wszystkie elementy są zamknięte tylko w jednej obudowie. Jest to bardzo wygodne, bowiem taka pompa z jednej strony prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, a jednocześnie mamy wówczas pewność, że wszystkie jej elementy są skutecznie zabezpieczone przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami czy innymi zagrożeniami. Pewną wadą jest jednak to, że w czasie pracy taka pompa generuje dość dużo hałasu. Lepiej będzie w takim razie nie ustawiać jej zbyt blisko pomieszczeń które służą nam do odpoczynku, takich jak sypialnia czy salon.

Jeśli nieco poszukamy, to znajdziemy dla siebie model pompy, która zapewni nam zarówno cichą pracę jak i spełnienie wszystkich naszych oczekiwań. Takie urządzenia ustawia się zwykle przy ścianach budynku. Warto po prostu poświęcić na to nieco czasu – wybór pomp ciepła jest aktualnie naprawdę szeroki, dzięki czemu zawsze znajdziemy wśród nich coś, co w stu procentach spełni wszystkie nasze wymagania.

Inżynier ds. wentylacji i klimatyzacji